A kőműves szakma lényegében egy épület teljes megvalósulási folyamatában jelen van. Ez a tankönyv – amely a négykötetes sorozat első kötete – az építési folyamat általános technológiai sorrendjét követve ismerteti a kőműves feladatait az építési helyszínre vonulástól az alépítményi munkák befejezéséig.
A tankönyv nagy hangsúlyt fektet a technológiai sorrendiségre. Ezt tükrözi a fejezetek egymásutánisága, illetve a fejezeteken belül számos munkafolyamatot lépésekre bontása. A teljes könyvben blokkszerűen egymásra épülő, rövid, átlátható ismeretanyagok követik egymást. A szerkezetalakítás, anyagismeret és eszközhasználat mellett számos pontban megemlítünk hibás eljárásokat és ezek következményeit is. A törzsanyaghoz kiegészítésként kisebb informatív olvasmányok illeszkednek.
A tankönyv gazdagon illusztrált, fotók, részletgazdag rajzok, axonometrikus ábrák segítik a tanulást.
A tankönyv újszerű kiegészítése egy olyan digitális melléklet, amely egy fiktív projektház (családi ház) részletes rajzi tervdokumentációját tartalmazza (építészeti tervek, tartószerkezeti tervek + talajvizsgálati jelentés). A tankönyvben számos ismeretanyag és feladat kapcsolódik a digitális melléklethez (ezt az adott oldalon külön jelöljük). Ennek célja, hogy a tanuló minél jobban elsajátítsa a rajzolvasást és a műszaki rajzok alkalmazását az ábrázolt szerkezetek gyakorlati megvalósítása során. Ez a melléklet a nagy terjedelme miatt nem része a nyomtatott tankönyvnek, csak digitális (pdf) formátumban érhető el (letölthető).
A tankönyvben több száz feladat található, ezek jelentős része közvetlenül a közölt ismeretanyaghoz kapcsolódik. Újszerű feladattípus a hibás, helytelen megoldások felismerésére, elkerülésére való ösztönzés. A digitális kompetencia fejlesztésére is hangsúlyt helyezve számos feladat alapja az internetes keresés, a weboldalakon történő tájékozódás.
Sikeres tanulást kívánunk minden olvasónak!