A Scolar Kiadó új irodalmi zseblexikon-sorozata szubjektív, szellemtörténeti szempontú válogatás, mely a világirodalom klasszikus szerzőit és műveit mutatja be. A zseblexikonok a hagyományos lexikális adatok, évszámok mellett rengeteg háttér-információt, érdekességet is tartalmaznak az egyes szerzők emblematikus műveiről, a korról melyben íródtak és természetesen a szerzőkről. Az egyes kötetek írói a téma szakértői, olvasmányos, élvezetes stílusban, rendszerezve segítenek eligazodni az adott szerző életművében.
Az irodalmi zseblexikont haszonnal forgathatják diákok, tanárok, de érdekes olvasmány lehet minden irodalomszerető ember számára.
A sorozat eddig megjelent kötetei:
Ádám Péter: Proust
Nádasdy Ádám: Dante
Ádám Péter mély szakértelemmel vezet be Proust olvasásába. Segítségével, biztonsággal merülhetünk el Az eltűnt idő több ezer oldalas szövegtengerében. A címszavakból kibontakozik egy kor és egy írói világ, melyekkel közelebb kerülhetünk a francia nyelvű irodalom monumentális klasszikusához.
„Proustnak, semmi kétség, ott a helye – Montaigne, Pascal, Moli?re, Chateaubriand és Balzac mellett – a legnagyobb francia klasszikusok között; sőt, Az eltűnt idő nyomában szerzője Dantéhoz, Shakespeare-hez, Goethéhez vagy Dosztojevszkijhez fogható csúcsa a világirodalomnak.
Mitikus szerző, az alakja köré fonódó mítosznak pedig az a sajátossága, hogy a mű az író különben eseménytelen életét is magába szippantotta; így történhetett, hogy Az eltűnt idő fénytörésében még a szerző élete is puszta fikciónak, ha ugyan nem a regényfolyam folytatásának, Az eltűnt idő „nyolcadik” részének látszik. Csakhogy a Proust életével is kiegészült regényfolyam világa olyan zegzugos univerzum, amelyben segítség nélkül az olvasó könnyen eltévedhet. A következőkben szubjektív zseblexikonnal próbálunk iránytűt adni az érdeklődők, valamint a kezdő és középhaladó Proust-rajongók kezébe.
Ez a nagyközönségnek szánt (és inkább esszéisztikus, mint tudományos) kisenciklopédia, amely már terjedelmi okok miatt sem törekedhet teljességre, többek között megismerteti az olvasót – Proust néhány korai írása, valamint Az eltűnt idő hét része mellett – egy alkotószemélyiség reményeivel és szorongásaival, rejtélyeivel és titkaival, örömeivel és fájdalmaival, továbbá a regényfolyam (csillaggal jelölt) fiktív helyszíneivel helységeivel és fontosabb hőseivel, végül az író életének jelentősebb szereplőivel, helyszíneivel, eseményeivel.
Az idézeteket – egy-két kivétellel – saját fordításban adom.” Ádám Péter