Érzelmi manipuláció, függőségben tartás, kontrollgyakorlás, megalázás, anyagi vagy szexuális zsarolás… A lelki és verbális erőszak olyan, bántalmazó kapcsolatokban megjelenő formái, amelyből tipikusan nem tudsz kiszállni. Mégis, abban az országban, ahol sokan még mindig hisznek a pofonok jótékony hatásában, az erőszak e finomabbnak gondolt megnyilvánulásaira már fel sem kapjuk a fejünket. Hogyan lehet akkor kimenekülni egy bántalmazó párkapcsolatból?
Tisza Kata könyve saját coachingpraxisának, pszichológiai életútkutatásainak és önnön életének fájó, mégis felemelő tapasztalatait felhasználva kifejezetten a bántalmazó kapcsolatban élőkhöz szól, nekik mutat kiutat, az áldozatokat vezeti végig a felismeréstől a kimenekülésen-megmenekülésen át a gyógyulásig tartó hosszú úton.
Korlátozott számú emberrel tudok napi kapcsolatban állni, ezért viszonylag keveseknek mondhatom el, hogy a józan ész és a tudás az egyetlen mentsvár az érzelmi bántalmazással szemben. Keveseket tudok napi szinten erősíteni abban, hogy végigvigyenek egy sokszor reménytelennek tűnő szabadulási küzdelmet, mert a bántalmazó kapcsolat érzelmi és strukturális függőséget képez – ezért kellett megírnom ezt a könyvet. Szabadságkönyvnek nevezem el. (Tisza Kata)
Tisza Kata előadása a TEDxTirguMures konferencián (az előadás magyar nyelvű):