József Attila Betlehemi királyok című műve, Ady Endre Kis, karácsonyi éneke, Kosztolányi Dezső Karácsonya olvasható a kötetben. „Adjonisten, Jézusunk, Jézusunk”; „Tegnap harangoztak / holnap harangoznak” – e gyönyörű sorok mára beépültek a karácsonyi ünnepkörbe, s gyerekek, felnőttek egyaránt ismerik. A Scolar Kiadó 2016 karácsonyára méltó köntösbe öltözteti a magyar költők klasszikussá nemesedett remekműveit.
Az illusztrátorról:
Békés Rozi 1955-ben született Budapesten. 1980-ban végzett a Magyar Iparművészeti Főiskola (ma: MOME) könyvművészeti szakán. Azóta grafikusként, illusztrátorként és animációsfilm-készítőként dolgozik. Számos mese-, ifjúsági- és tankönyvet illusztrált, valamint évek óta saját rajzokat és művészkönyveket készít. A ’90-es években színházi és filmes jelmez- és díszlettervezőként is tevékenykedett.
Tagja a Magyar Illusztrátorok és a Magyar Művészkönyv Alkotók Társaságának, mely csoportokkal már számos kiállításon vett részt.
Többször kapott „Szép Magyar Könyv” díjat, a Magyar Illusztrátorok és a Magyar Művészkönyv Alkotók Társaságának tagjaként pedig számos kiállításon szerepelt. 2009-ben elnyerte az „IBBY Az Év Gyermekkönyv Illusztrátora” díjat. Mese-, ifjúsági és tankönyveket illusztrált az Európa, a Cerkabella, az Osiris és a Sulinova Kiadók megbízására.
További díjai:
1990–1997; 2014, 2015: Szép Magyar Könyv Díj
2002: Nemzeti Kulturális Alap Ösztöndíj
2008: Év Gyermekkönyve Díj
2012: Ferenczy Noémi-díj
A „Klasszikusok kicsiknek” című sorozatról:
A Scolar Kiadó kiemelt célja, hogy a szélesebb közönségnek szóló, sokszor külföldi gyermekkönyvek mellett lehetőséget biztosítson hazai alkotóknak is a megjelenésre.
Egyik legkedvesebb, 2013-ban indított gyermekirodalmi sorozatunkban az értékőrzés jegyében klasszikus műveket jelentetünk meg Békés Rozi szemet gyönyörködtető illusztrációival.
Az első két kötet (József Attila: Csoszogi, az öreg suszter, Móra Ferenc A didergő király) – melyek mindegyike a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával jelenhetett meg – folytatásául Petőfi Sándor szívmelengető versét választottuk, melyet barátja, Arany János akkor hároméves fiához írt, mikor Szalontára látogatott 1847 júniusában. Arany Lászlóból később elismert népmesegyűjtő és író lett (leghíresebb műve az 1873-ban A délibábok hőse című verses regény).
E sort szeretnénk folytatni egy gyönyörű karácsonyi verseskötettel, melyben József Attila, Ady Endre és Kosztolányi Dezső egy-egy, gyermekek számára is lélekközeli remekművével.
A sorozat eddig megjelent kötetei:
József Attila: Csoszogi, az öreg suszter (2013) – Szép Magyar Könyv-nagydíj és Közönségdíj; 2014
Móra Ferenc: A didergő király (2014) – Szép Magyar Könyv-nagydíj; 2015
Petőfi Sándor: Arany Lacinak (2015) – Szép Magyar Könyv oklevél; 2016
Ajánlók, interjúk, kritikák:
Magyar Narancs