A Két írás az analitikus pszichológiáról alapvető fontosságú mű, melyet az egyik legjobb bevezető olvasmánynak tartanak Jung munkásságához, és egyaránt ajánlott jungiánus és nem jungiánus olvasóink számára. A jungi fogalomrendszer az orvosi praxison túlmenően a szellemi, lelki vizsgálódás széles körében jelenik meg; ez a lényegre törő, csillogó logikájú okfejtés a modern humán ismeretvilág alapművei közé sorolható.
Célja a tudattalan természetének és pszichológiájának nagy ívű feltérképezése, háttér-információk és bevezetés nyújtása a későbbi vizsgálódásokhoz. Történetileg Jung és Freud szoros együttműködésének végét jelzi, és kiolvasható belőle az a szándék, hogy Jung egységes keretbe foglalja Freud és Adler munkásságát. A kötet két esszét tartalmaz, melyek a jungi pszichológia leglényegesebb nézetein alapulnak.
A függelékben megtaláljuk az írások eredeti változatát is. Mindkettőt a szerző halála után fedezték fel, és nagy segítséget nyújthatnak a jungi gondolkodás evolúciójának feltárásában.
A sorozat kötetei:
Az elmebetegségek pszichogenezise (ÖM 3)
Freud és a pszichoanalízis (ÖM 4)
Lélektani típusok (ÖM 6)
Két írás az analitikus pszichológiáról (ÖM 7)
Az archetípusok és a kollektív tudattalan (ÖM 9/I)
A nyugati és a keleti vallások lélektanáról (ÖM 11)
Az alkimista elképzelésekről (ÖM 13)
A szellem jelensége a művészetben és a tudományban (ÖM 15)
A pszichoterápia gyakorlata (ÖM 16)
A személyiség fejlődéséről (ÖM 17)