A több évtizedes oktatási tapasztalattal rendelkező magyar szerzők munkája nem címszavak szerint haladó lexikon, hanem fejezetekre tagolt enciklopédia, mely magában foglalja az általános és középiskolai ismeretanyagot, ugyanakkor messze többet tartalmaz, mint a gimnáziumi biológiai tananyag. A szakmai igényességgel, közérthető stílusban megfogalmazott tudnivalók megértését több mint 1500 ábra segíti. A kötetekben való eligazodást a mintegy 5500 címszót tartalmazó tárgymutató könnyíti meg.??
A könyv felöleli a biológia legfontosabb elméleti (biokémia, rendszertan, szervezettan, élettan, mikrobiológia, ökológia, genetika, evolúció, etológia) és alkalmazott részterületeit (egészségtan, orvoslás, növénytermesztés, állattenyésztés, környezet- és természetvédelem, védett növények és állatok), közben érinti a megértésükhöz szükséges fizikai és kémiai alapokat. A kötetek felépítése is a szaktudomány szerkezetét tükrözi: az atomok, a molekulák alapjáról indulva jut el a bioszféráig, a legmagasabb szerveződésű biológiai szintig. A témaköröket gazdag tudománytörténeti áttekintés vezeti be.??
Hasznos segédeszköze lehet minden biológiatanárnak, az érdeklődő általános iskolai tanulóknak és főleg a középiskolás diákoknak. Különösen ajánlható az emelt szintű érettségi vizsgára készülő és egyetemen továbbtanulni szándékozó középiskolásoknak, valamint eredményesen használhatják az egyetemi hallgatók is.
„Előszó a harmadik kiadáshoz
2002-ben jelent meg először a Biológia I–II., majd 2009-ben a második, változatlan kiadása, amely 2014-re teljesen elfogyott. Tizenhárom év nagy idő, főképpen akkor, ha a leggyorsabban fejlődő természettudomány, a biológia legújabb eredményeit próbáljuk meg nyomon követni. Ami az elvárás oldalát illeti, ez alatt az idő alatt új Nemzeti Alaptanterv és új érettségi követelményrendszer született. A biológia oldaláról nézve pedig olyan új tudományos eredmények soksága, amelyek akár a mindennapjainkra is hatással lehetnek. Elég, ha csak a Humán Genom Programra vagy az őssejtkutatás terápiás lehetőségeire gondolunk. De megváltozott ez alatt az idő alatt a hazai védett növény- és állatfajok listája, és törvényes oltalom alá került mintegy kéttucat gombánk. Kaptunk visszajelzéseket olvasóinktól is, köszönet érte.
Mindezek figyelembevételével időszerűnek tartottuk a kötetek átdolgozását. Valamennyi újdonság sajnos nem kerülhetett be, már csak a terjedelem adta lehetőségek miatt sem. Azonban változatlanul azt a célt tűztük magunk elé, hogy a biológiaérettségire és az egyetemi tanulmányokra készülő diákok megtaláljanak bennük mindent, és az érdeklődő olvasó is tájékozódhasson belőlük az elméleti és az alkalmazott biológia összes területéről.”
Az I. kötet fejezetei
– Bevezetés a biológiába
– A sejtek felépítése és működése
– Az élővilág áttekintése
– A vírusok világa
– Az egysejtűek világa
– A növények világa
– A gombák világa
– Az állatok világa
A II. kötet fejezetei
– Az ember világa
– Az élőlény és környezete
– Öröklés és változékonyság
– Az élővilág fejlődése
– A viselkedés biológiája