Tengerész „egyedül élt, nem volt családja, barátja. A kávét forrón és cukor nélkül itta, nagyokat szívott a cigarettából, s a füst kanyargását figyelve, úgy döntött, hogy reggeli után leballag a folyóparti kocsmába, hiszen mégiscsak születésnapja van. A kocsmázást nagyon szerette. De nem az alkohol miatt, hanem a beszélgetésekért járt oda. Főként mesélni szeretett; távoli földrészekről, szigetekről, nagy utazásokról, a háborgó tengerről, különleges találkozásokról…”
Tengerész a kocsmában időzik – soha nem járt a tengeren, mégis beutazta a fél világot. Szelleme összefogódzik régvolt festőkkel, kaján énekesnőkkel, önostorozó írókkal-költőkkel, őrült tudósokkal, veszélyt nem ismerő autóversenyőkkel és felfedezőkkel… Századokat ível át e furcsa és szerteágazó kapcsolat, mely az idő fonalából fon láthatatlan, mégis valóságos hálót a kötet szereplői közé. Ekképpen tudnak egymással lelki kapcsolatba lépni – sőt akár szerelemre lobbanni – a kultúrtörténet olyan nagyjai, mint például a címadó Leonardo da Vinci, I. Katalin orosz cárnő, Robert Walser svájci író, Bessie Smith amerikai énekesnő vagy Miguel Najdorf lengyel-zsidó-argentin sakknagymester. Zalai Károly regényének lapjain felvonulnak az emberiség kóborló zsenii, akiket fűtött-űzött a megismerés és a létezés miértjének vágya. Valós személyek a képzelet – vagy a valóság? – káprázatos birodalmában! S mitől e köztük vibráló misztikus kapcsolat? Nem mástól, mint hogy – akárcsak Tengerész – mind április 15-én születtek…
„Hosszú idő óta keresem a helyet, ahonnan hitem szerint tisztán átláthatom magam körül a világot. Megfordultam itt-ott e földtekén, de a gyorsan múló évek során egyre biztosabb lettem abban, hogy ez az oly nagyon vágyott hely nem odakint van, hanem bennem; és leginkább az írás segítségével juthatok el ide. Ám el kell árulnom, hogy végül egy véletlenül fölfedezett dátum révén bukkantam e regény szereplőire és helyszínére, ahol aztán annyi minden történt, hogy alig tudtam följegyezni. Szerencsére írás közben föl-föltűnt mellettem jó néhány barát, akik gondolataikkal sokat segítettek, hogy e rejtélyes helyszínen végbement történésekről pontos tájékoztatást adhassak. Ezúton köszönöm nekik!” (Zalai Károly)
A szerző eddig megjelent kötetei:
Mesék Könyve, 1993
Japán kávéházban, 2006
Huszonegy nagyapám története, 2007
Végtelen végzet, 2008
Túr dö fransz, 2010
Minden hétre macska, 2019
Könyvbemutató az Írók Boltjában