A Földnek kevés olyan térsége van, amit a turizmus alig hódított meg. A felfedezetlen világok egyik legizgalmasabbja Közép-Ázsia. A természet drámai alkotásai és a történelmi régmúlt rejtőzködő emlékei teszik oly különlegessé.
A terület ismeretlensége évszázadokon át az itteni kánságok szinte mindenkit távoltartó veszélyességével magyarázható. Majd következett az orosz térhódítás és a szovjet korszak, ami ezeket az országokat gyakorlatilag teljesen elzárta a külvilágtól. A határok csak 1991 után, a Szovjetunió megszűnésével kezdtek megnyílni, amikor a közép-ázsiai szovjet tagköztársaságok önálló országokká váltak (Kazahsztán, Türkmenisztán, Üzbegisztán, Tadzsikisztán és Kirgizisztán).
Az album szerzője és fotográfusa, Péczely Lajos 1999 és 2019 között hátizsákos és expedíciós utazóként közel 600 napot töltött Közép-Ázsiában. Az expedíciók nyitották meg számára a kietlen és végeláthatatlan térségek belsejét, és tették lehetővé a Föld itteni, alig ismert arcának megismerését. Az album kitűnő felvételekkel tárja az olvasó-néző elé az Usztyurt-fennsíkot, az Aral-tó térségét, a Kara-kum és a Kizil-kum sivatagot.
A szerző is tudja, hogy a fényképek csak gyenge tükörképei a valóságnak, de ennek ismeretében is igyekezett többoldalúan bemutatni a földfelszín sokszor évmilliók távlatából ránk tekintő arcvonásait és az emberi jelenlét emlékeit.